zdroj: pixabay.com
Krátkozrakost

Co je to sněžná slepota?

Veronika Tůmová
20.02.2017

Pojem sněžná slepota zná asi každý, kdo byl někdy v zimě na horách. Tento zdravotní problém způsobují zvýšené a velmi intenzivní účinky slunečního UV záření, díky kterým dochází k zánětu oční rohovky a spojivky. Provází jej slzení, bolest očí a hlavy, která trvá nejméně 6 až 8 hodin.

Sněžná slepota je stav, kdy postižený není schopen pro bolest vůbec otevřít oči a je tak dočasně prakticky slepý. Bolest může být v závislosti na míře poškození oční rohovky tak intenzivní, že víčka jsou křečovitě stažena a mnohdy je nemožné i jejich pasivní rozevření ve snaze aplikovat kapky nebo mast.

První pomoc při zasažení sněžnou slepotou

Nejdůležitějším krokem ve vysokohorském prostředí je uklidnit člověka postiženého sněžnou slepotou a pomoci mu do bezpečí, tedy zajistit bezpečný sestup k chatě či jinému místu k ošetření. Je nutné si uvědomit, že člověk náhle zbavený zraku je zcela dezorientován a vystaven velkému stresu z vnímané bolesti. Následuje aplikace znecitlivujících látek do očí, někdy také kapek s antibiotiky k prevenci výše zmíněné infekce. Důležité je zabránit dalšímu mechanickému poškození rohovky mnutím a v důsledku pohybu víček (krytí oka). Je také nutné chránit oči před intenzivnějším světlem. Stav se neliší od poškození rohovky UV zářením, např. při sváření.

Zhojení zánětu a prevence sněžné slepoty

Je vhodné nosit tmavé brýle a vyhýbat se jakékoli námaze očí, silnému větru a slunci. Pokud si postižená osoba, třeba i dítě, tře oko špinavýma rukama, může dojít k bakteriální superinfekci a dále pak k těžšímu zánětu, který už může oko vážněji ohrozit. Prevencí vzniku sněžné slepoty jsou jednoznačně sluneční brýle s kvalitním UV filtrem, které chrání oči před jasným sluncem a jeho odrazech na sněhu. Doporučuje se však ve vyšších polohách nosit tyto brýle za každého počasí, i v mlze.

Ochranné brýle na hory noste vždy s sebou!

Sněžná slepota po několika dnech sama odezní a zanechává oči bez následků. Někdy zmizí do druhého dne, někdy si však dá načas a potrápit vás může déle, třeba i tři dny. Nezbývá pak nic jiného, než den prospat. Poté už pomalu půjdou oči otevřít, rozhodně však postiženého čeká návštěva očního oddělení a pár dní nemocenské. Vyrážíte-li na hory, určitě si přibalte do batohu kvalitní ochranné brýle, a hlavně si je před odchodem na svah nezapomeňte vždy nasadit!

Zdroj: Ulekare.cz, Lezec.cz, Příznaky-projevy.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Plíseň nehtů trápí čtvrtinu Čechů. Jak jí předejít?
Metoda Baby Led Weaning - stravování nejmenších dětí bez příkrmů

Další články

Vodácké desatero aneb jak sjíždět řeku bez rizika
Voda a hydratace

Vodácké desatero aneb jak sjíždět řeku bez rizika

04.02.2017

Léto a vodácké "ahoj" patří neodmyslitelně k sobě. Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde - na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pr ...